XIV Форум Організації молоді Атомпрофспілки

13-14 грудня у Києві проходив XIV Форум Організації молоді Атомпрофспілки «Atomic marathon 2018», який з цього року носитиме ім’я Олександра Юркіна у пам’ять засновника і першого керівника Атомпрофспілки.

Відкриваючи головний захід профспілкової молоді Голова Атомпрофспілки Валерій Матов підкреслив важливість участі молодих атомників не лише у виробничому процесі підприємств, а й їхньої ролі у збереженні і розвитку трудового колективу, основної складової розвитку галузі.

Заступник Голови Федерації профспілок України Євген Драп’ятий закликав молодь не зупинятися на старих, іноді вже не ефективних формах та методах профспілкової діяльності, відмовлятися від застарілих та не ефективних форм профспілкової роботи та відшукувати ефективні нові. Закликав молодь до усвідомлення, що існують зовнішні виклики у профспілок, такі як сучасна соціально-економічна ситуація в Україні, але є й внутрішні, які «ми можемо перемогти своїми знаннями, правдою і активною позицією».

У привітанні від президента ДП НАЕК «Енергоатом» Юрія Недашковського підкреслювалася роль молодих працівників у вирішенні проблем атомної енергетики та побажання «плідної роботи, корисних контактів, цікавих ідей».

Про те, як ДП НАЕК «Енергоатом» підтримує молодіжні ініціативи «словом і ділом» розповів Олексій Лич, голова ППО ДП «НАЕК «Енергоатом», заступник Голови Атомпрофспілки. На сьогодні з 34-тисячного колективу НАЕК кількість молоді становить 30 відсотків. Завдання адміністрації і профспілкового комітету довести цей відсоток до 50. «У нас підприємство, що найбільше спирається на молодь. Я сумніваюся, що в Україні є ще таке, яке незважаючи на усі економічні труднощі, настільки просувається у цьому напрямі. На перспективу молодь повинна становити не менше 50 відсотків нашого колективу». Олексій Лич розповів про заходи з заохочення молоді, зокрема про надання цього року (і наступного) службового житла, безвідсоткові кредити, часткову компенсацію за оренду житла, роботу із вишами. «Ми надіємося, що у цьому напрямі буде прогрес. Ми намагатимемося зберегти й інші соціальні пільги, передбачені колективним договором ДП НАЕК «Енергоатом», у тому числі ветеранам, одноразову допомогу тим працівникам, які звільнені у зв’язку з виходом на пенсію».

Олексій Лич детально зупинився на «відстоюванні основного соціального показника – фонду оплати праці». «Завдяки колективному договору з 1 жовтня було підвищено заробітну плату на 15,6 відсотків, а з 1 грудня – ще на 4,3 відсотки, з 1 січня зарплата зросте на 7, 4 відсотка. Це незважаючи на дискримінаційну політику НКРЕКП, регулятора, який приймає в енергетиці неправомірні тарифні обмеження щодо НАЕК. І завдяки профспілці і дирекції компанії, бо у нас є розуміння, що ми є дві сторони колективного договору: адміністрація і профспілка».

Олексій Лич висловив сподівання, що фонд оплати праці і соціальні гарантії, виконання яких сьогодні напряму залежать від тарифу на електроенергію для АЕС, встановленого НКРЕКП, значно підвищиться з 1 липня наступного року з введенням нової моделі енергоринку.

Про майбутній енергоринок, ризики та перспективи для атомної генерації розповів учасникам Форуму генеральний директор ВП «Енергоатом-Трейдинг» Сергій Бедін.

Як відомо, у квітні поточного року парламент з великими труднощами, під тиском експертного середовища та Єврокомісії, нарешті схвалив довгоочікуваний закон «Про ринок електроенергії», який передбачає нову, конкурентну модель ринку електроенергії в Україні.

«Згідно з цим законом, розповів Сергій Бедін, за два роки має відійти в минуле поточна модель – коли всі генеруючі компанії продають електроенергію оптовому покупцю — «Енергоринку», а той, по середній ціні, реалізує її енергопостачальним компаніям (обленерго). Сьогоднішня українська модель діє на основі Моделі Пулу Англії (британська модель енергоринку), коли усі виробники електроенергії зобов’язані продавати електричну енергію підприємству «Енергоринок». А далі підприємство продає електроенергію споживачам за середньозваженою ціною. На усіх стадіях продажу тарифи установлює НКРЕКП».

Передбачається, що до конкурентної моделі Україна почне переходити з 1 квітня 2019 року. А поки що атомні електростанції готуються до змін. Зокрема, на всіх АЕС вже створені відповідні невеликі підрозділи (2-3 особи).

За словами Сергія Бедіна, сьогоднішня модель діє за принципом «навантажити того, хто тягне». «НКРЕКП до Енергоатому багато років поспіль застосовує практику «обрізання тарифу». А заборгованість ДП «Енергоринок» перед ДП НАЕК «Енергоатом» досягла вже 12, 6 млрд. гривень.

На новому енергоринку електроенергії, за словами Сергія Бедіна, «Енергоатом» перетвориться з підприємства, що лише виробляє електроенергію, на повноцінне комерційне підприємство. Компанія має намір брати участь у продажу електроенергії за прямими контрактами, які були передбачені лише для теплоелектростанцій і теплоелектроцентралей.

Серед зовнішніх ризиків для атомної генерації від введення нової моделі енергоринку Сергій Бедін вказує на:

  • затвердження порядку проведення електронних аукціонів з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами в редакції, що суперечить принципу недискримінаційної участі у ринку;
  • — затримку розроблення та затвердження підзаконних актів, необхідних для повноцінного функціонування ринку електричної енергії у цілому та зокрема в діяльності на ньому Компанії;
  • втручання у господарську діяльність Компанії шляхом прийняття рішень, що обмежують можливості Компанії.

Є і внутрішні ризики серед яких важливим є можливе нерозуміння персоналом зміни основної функції компанії з експлуатуючої організації на повноцінне комерційне енергетичне підприємство, що отримує прибуток.

Петро Котін, заступник директора з виробництва ДП НАЕК «Енергоатом», розповів учасникам Форуму про проект «Енергоміст «Україна – ЄС».

Першим визначальним завданням проекту є відновлення та повторне введення в експлуатацію повітряної лінії електропередачі 750 кВ Хмельницька АЕС – Жешув (Польща) з подальшим використанням її повної пропускної здатності. Другими не менш важливими цілями проекту є організації експорту електроенергії з Хмельницької АЕС до європейської енергосистеми ЕНТСО-Е (угоду підписано 7 липня 2017 року) шляхом відключення енергоблоку №2 Хмельницької АЕС від української енергосистеми та підключення його до «Бурштинського енергоострову».

Цей проект надасть можливість збільшити експорт електроенергії до країн ЄС в обсязі потужності енергоблоку № 2 Хмельницької атомної електростанції (1000 МВт) уже у короткостроковій перспективі. Енергобезпека України та ЄС.

А також можливість добудови енергоблоків №3 і №4 ХАЕС з залученням механізмів міжнародного кредитування за гарантіями довгострокового контракту на поставку електроенергії з другого блоку ХАЕС в європейську енергосистему. Пілотний проект «Енергетичний міст «Україна – Європейський Союз». – перший крок на шляху стратегічної синхронізації української та європейської енергосистем, безпечного та безпроблемного плавного наближення до режиму повної синхронізації.

У два інформаційно насичених дні Форуму відбулися не лише презентаційні виступи, присвячені проблемам атомної енергетики, керівників структурних підрозділів дирекції ДП НАЕК Енергоатом. Учасниками Форуму, представниками молодіжних організацій атомно-промислового комплексу, українськими та міжнародними профспілковими експертами порушувалися питання необхідності закріплення кадрів, підвищення престижності професії та професійного зростання, озвучувалися український та міжнародний досвід роботи з молоддю, основні тенденції українського та глобального профспілкового руху. У рамках Форуму відбулися тренінги, дискусії та молодіжні навчання, були прийняті відповідні організаційні документи.

Організація молоді